Gdzie jest Miasto X?

W dzisiejszym świecie stworzenie od podstaw nowego produktu jest rzeczą trudną. Wydaje się często, że każda inicjatywa miała już swój pierwowzór, a jedyny sukces jaki możemy osiągnąć to wykonanie udanej kopii. Ważnym dążeniem człowieka, często jego celem, jest pokazanie samemu sobie oraz otoczeniu swojej oryginalności, bycia indywidualnością, której zachowania nie można wpisać w klasyczne ramy. Oryginalność, jako symbol kreowania siebie jako nowego produktu, często utożsamiana jest ze spontanicznością i byciem niezależnym. Jaka forma spędzania czasu dobrze kojarzy się z tymi wymienionymi cechami?

1

Autostop nie jest tylko i wyłącznie formą przemieszczania się między miejscowościami bez ponoszenia dodatkowych opłat za grupowy przejazd autokarem, czy spalone na trasie paliwo. Autostop to w pewnym sensie styl życia charakteryzujący grupę ludzi, którzy w tym sposobie podróży widzą możliwość poznania nowych ludzi i przeżycia sytuacji, które w trakcie zwykłego przejazdu do punktu docelowego nie miałyby prawa się wydarzyć. Autostop jest przygodą samą w sobie, odrębną częścią większej całości, jakim przykładowo może być wakacyjny wypoczynek połączony z tym sposobem transportu.

Z myślą o tych nieszablonowych ludziach powstała inicjatywa dająca możliwość studentom krakowskiej uczelni, Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, wzięcia udziału w nietypowym wyścigu autostopowym.

2

We współpracy z firmą Esri Polska stworzono nowatorski format oferujący uczestnikom możliwość spędzenia niezapomnianego weekendu pełnego wrażeń i spontanicznych przygód. Do udziału w projekcie wybraliśmy 30 par reprezentujących różne wydziały Akademii Górniczo – Hutniczej. Kandydaci aplikujący do reprezentowania swojego wydziału w projekcie otrzymali jedynie informację, iż „Miasto X” to wyścig autostopowy do wybranego przez organizatorów miasta w Polsce, o którego lokalizacji dowiedzą się dopiero stojąc z plecakami turystycznymi na starcie w Krakowie, w południe 20 maja 2016 roku. Na dojazd autostopem do Miasta X będą mieli jedyne 32 godziny, a po drodze ich zadaniem będzie odwiedzenie jak największej liczby bonusowych, również nieznanych przed startem, dwudziestu ośmiu miast w Polsce, a w nich konkretnych zabytków, czy pomników przyrody. Do udziału w projekcie zapraszane były pary, które następnie łączone były w czteroosobowe zespoły, reprezentujące poszczególne wydziały uczelni. Uczestnicy w formularzu zgłoszeniowym proszeni byli o wykazanie się jak największą kreatywnością przy odpowiedzi na zadane pytania, to świetny sposób na wyselekcjonowanie do projektu uczestników, którzy należycie będą reprezentować swoją grupę. Poniżej kilka najciekawszych odpowiedzi na niecodzienne pytanie Jedziesz autostopem, nagle zauważasz DWA jeże na drodze. Co zrobisz tym razem?”

Podchodzę, pytam skąd są, dokąd jadą, życzę szczęścia, staję sto metrów za nimi.

Krzyczę do kierowcy „Stój! Musisz się zatrzymać! Moi przyjaciele są w niebezpieczeństwie”. Gdy kierowca się zatrzyma, wyskakuję z samochodu i ratuję jeżom życie zabierając je z jezdni. Postanawiam nakarmić jeże mlekiem, które przypadkiem mam w plecaku (specjalnie na taką okazję!). „Proszę, moi mali przyjaciele. I uważajcie na siebie następnym razem! ” – mówię nalewając pokarm do zakrętki.

Powiadamiam kierowcę, że przed nami są dwa jeże. Okazuje się jednak, że to jeden, tylko w dwóch osobach. Opowiadam tę historię przy każdej okazji i nikt nie może zatrzymać już tej karuzeli śmiechu.

Po drodze zbieram wszystkie jeże i pomagam im stworzyć szczęśliwą rodzinkę w bezpiecznym środowisku 🙂

Zatrzymuję kierowcę, zabieram jeże do plecaka, w domu dołączam je do pierwszego jeża i zakładam hodowlę jeży. W następną podróż zabieram je ze sobą i łapię stopa „na jeża”, czyli rozkładam wszystkie jeże na drodze i kierowca musi się zatrzymać widząc ich tyle.

Zaproszone na start zespoły stawiły się w komplecie, a po otrzymaniu pakietu startowego niecierpliwie oczekiwały informacji o lokalizacji Miasta X i bonusowych miejsc. W końcu ciekawość uczestników została zaspokojona, Miastem X tej edycji projektu okazał się być Augustów!

3

Uczestnicy ruszyli w trasę w słoneczne piątkowe południe, mając maksymalnie trzydzieści dwie godziny na dotarcie do wynajętego ośrodka wypoczynkowego w Augustowie. Ważnym zadaniem uczestników był wybór tras, jakimi poszczególne pary w zespole pojadą – jedną z ważniejszych zasad wyścigu było założenie, iż każde miasto bonusowe może być odwiedzone i zapunktowane tylko przez jedną parę z zespołu. Autostopowicze byli proszeni o tworzenie dokumentacji fotograficznej ze wszystkich odwiedzonych miejscowości wyznaczonych przez organizatorów.

Po ukończeniu wyścigu uczestnicy przekazywali organizatorom informacje o liczbie odwiedzonych miejsc i z niecierpliwością oczekiwali na wieczorne ognisko integracyjne, na którym prócz niezliczonych opowieści autostopowych przedstawione zostały wyniki wyścigu. Triumfatorem tej edycji został zespół reprezentujący Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo – Hutniczej. Udało im się odwiedzić rekordową liczbę szesnastu miejsc bonusowych, co w tak niedługim czasie trwania wyścigu jest rewelacyjnym wynikiem.

9

W ten sposób wydarzenie „Miasto X – Autostop AGH” dobiegło końca! Uśmiechy na twarzach uczestników dojeżdżających na metę wyścigu, niezliczona ilość niesamowitych historii powstałych w tak krótkim czasie trwania wydarzenia są najlepszym dowodem na to, iż organizacja projektów tego typu jest niezwykle potrzebna w środowisku studenckim. Projekt „Miasto X – Autostop AGH” jest przykładem, iż autostop jest rozwijającą formą spędzania czasu, która umożliwia przeżycie niecodziennych chwil z nieszablonowymi ludźmi.

 

Drogi Czytelniku,

koniecznie obejrzyj Story Map z tegorocznego wydarzenia „Miasto X – Autostop AGH”.

Uwaga: Zastosowana w Story Map numeracja punktów wycieczki jest dokładnie taka, jaką otrzymali uczestnicy w książeczce z opisem zasad i miejsc do odwiedzenia wraz z punktacją za każde odwiedzone Miasto.