Zarządzanie zasobami w projektach urbanistycznych

argent_logoArgent jest wiodącą firmą deweloperską. W 2008 roku połączył siły z London & Continental Railways Limited i DHL Supply Chain, tworząc King Cross Central Partnership Limited (KCCLP) i rozpoczął pracę nad jednym z największych w londyńskiej historii projektów wielofunkcyjnego rozwoju.

Wyzwanie 

W samym sercu Londynu, w pobliżu ruchliwej stacji kolejowej King’s Cross and St. Pancras znajduje się 67 akrów terenów do rewitalizacji. Do 2020 roku na obszarze tym powstanie lub zostanie przebudowanych 50 budynków, 2000 mieszkań, 20 ulic i 10 placów publicznych, zapewniając nowoczesne otoczenie, w którym będzie mogło pracować, mieszkać i uczyć się około 45 000 osób.

W czasie tego procesu przekształceń firma Argent jest odpowiedzialna za rozwój i zarządzanie zasobami. Ponad dwudziestu kierowników projektów pracuje razem z wieloma wykonawcami i konsultantami, korzystając ze wspólnych usług i urządzeń, blisko siebie.

Jednym z wyzwań, przed którymi stoją Argent i KCCLP było zarządzanie dużą ilością informacji o zasobach – a tak naprawdę sposób przekazywania tych informacji różnym interesariuszom w KCCLP i Argent, a także zewnętrznym partnerom, wykonawcom i wszystkim zainteresowanym stronom.

Rozwiązanie

Argent zwróciła się do firmy konsultingowej GeoEnable o radę, w jaki sposób sprostać wyzwaniom w zakresie przestrzennego zarządzania zasobami i projektami, jako częścią szerszej inicjatywy mającej na celu usprawnienie zarządzania informacją. GeoEnable wskazała, jak technologia systemów informacji geograficznej (GIS) może odegrać kluczową rolę w rozwiązywaniu nowych wewnętrznych procesów biznesowych.

Argent dysponowała podstawowym rozwiązaniem desktopowtm GIS, które przestało zaspokajać potrzeby prowadzonego biznesu. Dyrektor GeoEnable, Steven Eglinton, mówi: „Argent posiadała mapy i plany zasobów, ale potrzebowała nowych rozwiązań technicznych, aby udostępnić informacje o zasobach i nadążać za ich ciągłymi zmianami w wielu fazach realizacji projektu.”

GeoEnable wdrożyło rozwiązania ArcGIS Desktop firmy Esri w połączeniu z ArcGIS Online for organizations, serwisem GIS Esri działającym w chmurze. Pozwala to firmie Argent lokalnie tworzyć dynamiczne, interaktywne mapy zasobów, a następnie dzielić się nimi z uczestnikami projektu za pośrednictwem intranetu. Użytkownicy mogą przeglądać wysokiej jakości plany całego obszaru projektu lub wejść w szczegóły dotyczące poszczególnych dróg, rurociągów lub budynków i za pośrednictwem mapy korzystać z powiązaną z nią bazą danych projektu.

Większość pracowników Argent używa przeglądarki internetowej aby uzyskać dostęp do ArcGIS Online. Jednak mała, ale rosnąca liczba zatrudnionych korzysta z dostosowanej aplikacji webowej zapewniającej pracującym poza biurem taką samą funkcjonalność na smartfonach i tabletach.

„GIS to narzędzie do strategicznego zarządzania zasobami dla potrzeb planowania biznesu, jak i zarządzania obiektami” mówi Lila Wydra, GIS Manager, Argent.

Korzyści

ArcGIS Online zapewnia pełną i dokładną rejestrację wszystkich zasobów biorących udział w realizacji projektu King Cross, zarówno istniejących, jak i planowanych. Informacje te są dostępne dla każdego, od planistów i geodetów po członków Zarządu. Co tydzień następuje postęp w realizacji projektów i pojawiają się nowi wykonawcy. Wszystkie dane są regularnie aktualizowane w GIS, dzięki temu każdy ma dostęp do tych samych, aktualnych informacji. „Każdy może łatwo i szybko uzyskać informacje o zasobach, kiedy tego potrzebne „, mówi Lilia Wydra, GIS Manager.

ArcGIS Online zawiera „narzędzie etapowania”, które umożliwia użytkownikom spojrzenie w przyszłość i zobaczenie, jak dane miejsce będzie wyglądać w określonym momencie. Funkcja ta odgrywa kluczową rolę pomagając firmie Argent w podejmowaniu decyzji biznesowych i finansowych na wysokim poziomie, jak również decyzji na poziomie projektów.

„Informacje o zasobach dostępne za pośrednictwem ArcGIS Online wpływają na podejmowanie wielu decyzji, poczynając od planowania działań logistycznych po określenie momentu rozpoczęcia działań marketingowych dotyczących nowych domów, biur i sklepów” mówi Lilia Wydra. ” GIS to narzędzie do strategicznego zarządzania zasobami dla potrzeb planowania biznesu, jak i zarządzania obiektami.”

Obecnie webowe rozwiązanie GIS jest dostępne dla pracowników Argent i KCCLP, a także dla wybranych konsultantów pracujących dla KCCLP. Firma współpracuje również z zewnętrznymi konsultantami i firmami budowlanymi w miejscach realizacji inwestycji. GIS znacząco poprawił zdolności KCCLP do współpracy z innymi firmami i zapewnia, że wszyscy zaangażowani w realizacje projektu Kings Cross uzyskują właściwe informacje.

Jedną z głównych zalet wynikających z natychmiastowego dostępu do wspólnej informacji o zasobach jest usprawnienie i etapowania prac. Mając dostęp do informacji uwzględniającej czas użytkownicy mogą zobaczyć, co jest proponowane, kiedy wykonawcy będą realizować projekty i kiedy przewidywane jest zakończenie projektów. Pozwala to na lepsze planowanie, a także na identyfikowanie potencjalnych konfliktów. Jest to szczególnie ważne podczas realizacji dużych projektów, takich jak King’s Cross, kiedy po sąsiedzku współpracuje ze sobą wiele firm.

 

Źródło – http://resource.esriuk.com/argent/.