Aktualizacje w ArcGIS Hub

ArcGIS Hub to platforma umożliwiająca współpracę z obywatelami. Regularnie aktualizujemy ten produkt, dodając nowe funkcje, ulepszając istniejące możliwości i naprawiając błędy. Od czasu uruchomienia usługi ArcGIS Hub wprowadziliśmy wiele dużych i małych ulepszeń, które być może zauważyliście. Chcielibyśmy uwypuklić kilka z nich, abyście mogli je samodzielnie zbadać. Podzielcie się z nami swoimi pomysłami w serwisie GeoNet, zobaczcie wszystkie ulepszenia w naszym dzienniku zmian lub zajrzyjcie do @ArcGISHub na Twitterze.

Ulepszenia witryny

 ArcGIS Hub zawiera szybki, konfigurowalny edytor stron internetowych. Możesz przeciągać i upuszczać karty w układzie strony, uzyskując łatwo tekst lub obrazy, a nawet karty wykorzystujące dane, takie jak wykresy i zestawienia statystyczne. Dodaliśmy kilka nowych kart do otwierania danych i do rozszerzania współpracy z użytkownikami ArcGIS Hub.

Karty te są dostępne dla wszystkich witryn Open Data i stron korzystających z ArcGIS:

  • Wyszukiwanie (Search) – dodaj wyszukiwanie danych w dowolnym miejscu na swojej stronie, a nie tylko w nagłówku;
  • Mapa internetowa – udostępniaj odpowiednie informacje o realizowanej polityce i dane geograficzne za pomocą interaktywnych map internetowych;
  • Galeria (Gallery) – dynamiczna lista polecanych aplikacji, zestawów danych i witryn, które mogą przeglądać użytkownicy.

Są także nowe karty dostępne tylko dla posiadaczy licencji społecznościowych ArcGIS Hub (ArcGIS Hub community engagement license). Wspierają one docieranie do wyborców i komunikowanie się z nimi, umożliwiając im uczestniczenie w wydarzeniach i śledzenie realizacji różnych inicjatyw:

  • Szczegóły wydarzenia (Event Details) – udostępnij linki do lokalizacji, godzin i kalendarza;
  • Rejestracja na wydarzenie (Event Registration) – członkowie społeczności mogą utworzyć darmowe konto, aby zarejestrować swój udział w wydarzeniach. Administratorzy huba mogą przeglądać listę wszystkich zarejestrowanych;
  • Śledź Inicjatywę (Follow Initiative) – członkowie społeczności mogą śledzić losy inicjatywy, zapoznawać się z nowymi wiadomościami, wydarzeniami i różnymi działaniami.

Rys. 1. Nowe karty dla map internetowych, galerii, wydarzeń i wyszukiwania

Rys. 1. Nowe karty dla map internetowych, galerii, wydarzeń i wyszukiwania

Ulepszenia motywów

Witryny ArcGIS korzystają z nowego silnika obsługującego motywy, który pozwala na szybką edycję, przeglądanie i łatwiejsze udostępnianie. Dostępnych jest 7 konfigurowalnych opcji kompozycji, których możesz także używać jako styl wyglądu udostępnianych aplikacji ArcGIS Online. Po kolejnej modyfikacji  witryny, użytkownik zostanie poproszony o sprawdzenie poprawności wyświetlania motywu. Poniżej przedstawiamy ułatwienia pomagające ci przetestować wszystkie modyfikacje.

Rys. 2. Sklonuj swoją witrynę, aby przetestować jej nowy motyw i wygląd.

Rys. 2. Sklonuj swoją witrynę, aby przetestować jej nowy motyw i wygląd.

Klonuj umożliwia zapisanie kopii witryny. Następnie możesz przetestować dowolne nowe funkcje lub modyfikacje motywów bez zmiany obecnej witryny produkcyjnej. Po zakończeniu testowania możesz wprowadzić zmiany w bieżącej witrynie lub zamienić URL witryny, aby nowa, sklonowana witryna stała się twoją witryną produkcyjną.

Wprowadziliśmy także niestandardowe czcionki (Custom Fonts) dla witryn. Pozwala to na korzystanie na twojej stronie z dowolnego rodzaju czcionki dostępnej w Internecie. Dzięki temu możesz bezpośrednio zintegrować swoje witryny ArcGIS z firmowym wyglądem i tematami twoich innych stron.

Rys. 3. Użyj niestandardowych czcionek w swoich witrynach ArcGIS.

Rys. 3. Użyj niestandardowych czcionek w swoich witrynach ArcGIS.

Inicjatywy i Zespoły

Podejmowanie inicjatyw jest najskuteczniejsze, gdy odbywa się we współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi.  Z poziomu swojej inicjatywy możesz teraz zarządzać członkami zespołu, umożliwiając im dostęp do nowych treści i konfigurowania rozwiązań dla twojej inicjatywy.

Rys. 4. Zarządzaj swoim zespołem współpracowników w ramach inicjatywy.

Rys. 4. Zarządzaj swoim zespołem współpracowników w ramach inicjatywy.

W Edytorze Inicjatyw (Initiative Editor) Zintegrowaliśmy także Wydarzenia (Initiative Events) i Społeczność (Initiative Community), umożliwiając ci połączenie się z całą społecznością współpracowników działających w ramach inicjatywy.

Korzystając z Panelu społeczności (Community Dashboard) możesz zobaczyć, jak rozwija się twoja społeczność w czasie. Obejmuje to nowych uczestników, tworzone zasoby i komentarze dotyczące zestawów danych i witryn. W przyszłości udostępnimy więcej narzędzi, które pozwolą lepiej zrozumieć potrzeby i poszerzyć udział zainteresowanych społeczności.

Rys. 5. Monitoruj wzrost i zaangażowanie swojej społeczności.

Rys. 5. Monitoruj wzrost i zaangażowanie swojej społeczności.

Perspektywy obywatelskie

Członkowie społeczności mogą zarejestrować się w twoim hubie, rozpocząć analizowanie danych i wnosić swój wkład w rozwój lokalny. Korzystanie z danych demograficznych dotyczących społeczności, dochodów i liczby ludności w połączeniu z twoimi otwartymi danymi umożliwia informowanie wyborców i promowanie ulepszeń w realizowanej polityce i innych działaniach. Perspektywy to konfigurowalne strony, na których uczestnicy mogą dopisywać teksty, dodawać obrazy, dane i informacje zwrotne, dzięki czemu prowadzi się prawdziwy dialog z jednostką administracji.

Rys. 6. Uczestnicy mogą tworzyć własne perspektywy dotyczące planów realizacji różnych inicjatyw.

Rys. 6. Uczestnicy mogą tworzyć własne perspektywy dotyczące planów realizacji różnych inicjatyw.

Języki, dostępność na urządzeniach mobilnych

ArcGIS Hub obsługuje teraz 31 języków – ostatnio dodano obsługę w językach arabskim i hebrajskim. To powiększa liczbę języków obsługiwanych wcześniej: czeski, duński, niemiecki, grecki, hiszpański, estoński, fiński, francuski, chorwacki, włoski, japoński, koreański, litewski, łotewski, norweski, holenderski, polski, portugalski (Brazylia i Portugalia), tajski, rosyjski, rumuński, szwedzki, serbski, chiński (3 dialekty), wietnamski i turecki.

Stale także poprawiamy zgodność i jakość udostępniania, dążąc zarówno do zachowania zgodności z wytycznymi WCAG (Web Content Accessibility Guidelines), jak i US Section 508. Obejmuje to znaczniki semantyczne, role ARIA (Accessible Reach Internet Applications) i ewaluację oraz stanowi część naszych, stale realizowanych procesów mających na celu rozwój i tworzenie nowych rozwiązań.

Coraz powszechniejsze jest korzystanie ze smartfonów i dlatego stale wprowadzamy modyfikacje zapewniające, że witryny ArcGIS i hub będą bardzo dobrze prezentowały się i funkcjonowały także na mniejszych ekranach.