Zdalne wykorzystanie platformy ArcGIS – ArcGIS Online

W czwartej, a zarazem ostatniej, części cyklu opisującego scenariusze pracy zdalnej z wykorzystaniem platformy oprogramowania Esri rozwiniemy poruszony w poprzednim odcinku temat ArcGIS Online.

Jest to bowiem naturalne narzędzie dla pracy zdalnej, nie tylko w obecnej sytuacji, ale także na co dzień: udostępnia narzędzia, zasoby, mapy podkładowe oraz możliwość przechowywania własnych danych, kompozycji mapowych i aplikacji w chmurze. Rezultaty naszej pracy są dla nas dostępne z dowolnej lokalizacji i w dowolnym czasie – tak długo jak tylko dysponujemy łączem internetowym. ArcGIS Online pozwala również na udostępnianie naszych map, danych innym wybranym użytkownikom lub szerokiej społeczności – jeśli takie są nasze potrzeby.

ArcGIS Online stanowi kompletne rozwiązanie mogące często zastąpić konieczność instalowania i uruchamiania aplikacji zarówno lokalnie (jak ArcGIS for Desktop), jak i budowanie własnych aplikacji internetowych za pośrednictwem ArcGIS for Enterprise.

Umożliwia on:

Przechowywanie własnych danych

Import wielu formatów, w tym także różnego rodzaju załączników do obiektów. Możemy także tworzyć własne dane zaczynając od zera: definiując strukturę warstwy – kolumny atrybutów, typy danych i rodzaj geometrii – a następnie edytując jej zawartość i zbierając informacje.

Tworzenie własnych map i kompozycji

ArcGIS Online pozwala na tworzenie zarówno własnych map – wykorzystujących nasze i zewnętrzne dane oraz serwisy – jak i na definiowanie ich wyglądu, symbolizacji, etykiet itd. Tak utworzone mapy, zawierające potrzebne nam warstwy i podkłady, możemy zarówno wykorzystywać sami jak też udostępniać innym użytkownikom i współpracownikom.

Wykorzystanie zewnętrznych serwisów danych w wielu różnych formatach

Do naszych aplikacji możemy podłączyć także zewnętrzne serwisy danych np. w formatach OGS, w szczególności np. udostępniane przez naszą organizację – przykładowo pochodzące z posiadanych instalacji lokalnych ArcGIS for Enterprise.

Analityka

ArcGIS Online umożliwia także wykorzystanie zaawansowanych narzędzi analitycznych, zarówno w zakresie „płaskich” tabel jak i danych przestrzennych. Narzędziem takim jest np. Insights for ArcGIS.

Tworzenie i udostępnianie aplikacji

Nasze dane, kompozycje mapowe i serwisy danych (także edytowalnych) możemy łączyć z funkcjonalnością narzędzi i udostępniać razem jako kompletne aplikacje pracujące w przeglądarce. Do ich tworzenia nie jest potrzebna wiedza programistyczna. Aplikacje buduje się z gotowych klocków, definiując położenie narzędzi i ich ustawienia początkowe – jeśli mamy w tym zakresie jakieś preferencje.

ArcGIS Online może stanowić chmurę prywatną

W szczególności możemy potraktować ArcGIS Online jako chmurę prywatną. Autoryzację użytkowników możemy zintegrować z posiadanymi systemami wewnętrznymi, a całość danych, map i aplikacji możemy np. udostępniać tylko uprawnionym osobom lub grupom z wewnątrz naszej organizacji.

Gorąco polecamy zapoznanie się z ArcGIS Online, nawet, a może zwłaszcza wtedy, gdy jesteście Państwo użytkownikami ArcGIS for Desktop lub ArcGIS for Enterprise.

Znajdujące się w nim funkcjonalności i oferowane możliwości stanowią bardzo dobre i poręczne uzupełnienie tych dwóch grup oprogramowania.

Dziękujemy, że pozostali Państwo z nami do ostatniej części cyklu. Mamy nadzieję, że oferowane scenariusze będą stanowić pomoc w pracy zdalnej teraz, ale może także pozwolą poznać nowe techniki i narzędzia przydatne na co dzień, także po powrocie do normalności.

Tego właśnie, jak najszybszego powrotu do normalności Państwu i sobie życzymy.

 

W cyklu „Zdalne wykorzystanie platformy ArcGIS” ukazały się również: