COVID-19 inspiruje do przemyśleń

COVID-19 inspiruje do przemyśleń

Kiedy pandemia COVID-19 ustąpi, spodziewajcie się, że wasz szef będzie trochę mniej widoczny w biurze.

Jest to jeden z wyników niedawnej globalnej ankiety badającej sposób, w jaki liderzy biznesowi i decydenci radzą sobie z pandemią – oraz to, co planują zmienić w miejscu pracy po pojawieniu się zagrożenia dla zdrowia.

Pandemia COVID-19 spopularyzowała kokpity menedżerskie i sondaże śledzące wszystko, od prognoz zakażeń drugiej fali po ekonomiczne konsekwencje pandemii. Globalne badanie prowadzone na ponad 2000 najzamożniejszych osób i menedżerów biznesowych pokazało jak obecna sytuacja wpłynęła na mentalność liderów biznesu, w tym na ich samopoczucie psychiczne oraz plany dotyczące pracowników i miejsc pracy.

Rozluźnienie uścisku niepewności

Podstawowym celem raportu „Executive Wellbeing Index” (Wskaźniki dobrego samopoczucia) opracowanego przez Bupa Global, dostawcę usług medycznych, było dokonanie przeglądu kondycji psychicznej liderów w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Egipcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach i Hongkongu. Badanie to ujawniło o wiele więcej, tworząc fascynującą mozaikę poglądów kadry zarządzającej. Okazało się – co nie jest zaskakujące, jeśli chodzi o podejście biznesowe – że geografia ma znaczenie.

Weźmy pod uwagę wpływ COVID-19 na gospodarkę. Podczas gdy respondenci ankiety we wszystkich krajach wierzą w przewagę swojego kraju nad pozostałymi, jej wielkość była bardzo zróżnicowana w zależności od lokalizacji.

  • W Stanach Zjednoczonych 27% kadry kierowniczej było optymistycznie nastawionych do gospodarki krajowej, podczas gdy tylko 22% pozytywnie odnosiło się do gospodarki światowej.
  • We Francji 40% menedżerów było pełne nadziei w odniesieniu do gospodarki krajowej, podczas gdy tylko połowa z nich była optymistycznie nastawiona do perspektyw globalnych.
  • W Egipcie dobre przeczucia co do perspektyw kraju miało 57% ankietowanych, ale tylko 18% wierzyło w gospodarkę światową.

Pomimo większych nadziei dla gospodarek krajowych, kadra kierownicza nie wykazywała ogólnego optymizmu, a ich sceptycyzm jest prawdopodobnie zakorzeniony w niepewności związanej z pandemią. Aby zwalczyć brak informacji, niektórzy wybiegający w przyszłość liderzy biznesowi zainteresowali się w czasie pandemii technologiami lokalizacyjnymi do analiz danych lokalnych i globalnych.

Na przykład, udostępniana przez Esri galeria map COVID-19 map and apps dostarcza danych lokalizacyjnych m.in. na temat firm farmaceutycznych pracujących nad szczepionką, czy wzorców wirusów w Europie.

Dobre samopoczucie decydentów: dążenie do równowagi między pracą a życiem prywatnym

W obszarze  dobrostanu badanie wykazało, że równowaga między pracą a życiem prywatnym prawdopodobnie zmieniłaby się w przypadku osób najzamożniejszych i kadry kierowniczej firm. Na poziomie osobistym 93% z nich stwierdziło, że będą dążyć do poprawy równowagi po pandemii, a prawie 30% planuje pracę z domu przez większość czasu.

W zależności od regionu, intencje były bardzo zróżnicowane. Na przykład w Hongkongu COVID-19 zainspirował zaledwie 35% liderów biznesu i decydentów do ponownej oceny równowagi między pracą a życiem prywatnym. W Chinach było to 47%, a we Francji i Egipcie 71%.

Ewoluujące nawyki osobiste kadry kierowniczej prawdopodobnie wpłyną na ich zamiary wobec pracowników. Również w tym przypadku lokalizacja respondentów zdawała się kształtować ich plany. Amerykańska kadra kierownicza najchętniej wyrażała zainteresowanie przemyśleniem planów dotyczących powierzchni biurowej i infrastruktury, sugerując, że niektórzy pracownicy mogą pracować w domu na stałe lub częściowo. Skłonność ta była znacznie mniej powszechna w Wielkiej Brytanii (28%) i w Egipcie (29%).

Bazując na swoich osobistych doświadczeniach, wielu liderów biznesu przekonuje się, że technologia lokalizacyjna odpowiedzialna za zapewnienie przejrzystości w warunkach pandemii COVID-19 pomaga również kształtować nową erę pracy. Systemy informacji geograficznej (GIS) pomagają planistom tworzyć bezpieczne plany rozmieszczenia stanowisk i harmonogramy pracy, umożliwiając pracownikom zdalnym rejestrowanie się za pomocą urządzeń przenośnych oraz pozwalając kadrze kierowniczej natychmiast zorientować się, na przykład, gdzie sklepy są otwarte i jak pracownicy są rozmieszczeni w sieci.

Wtórne konsekwencje i pozytywne myślenie

Najgłębszą konsekwencją COVID-19 jest jego wpływ na zdrowie – we wrześniu 2020 roku liczba zgonów na całym świecie przekroczyła 1 milion osób. Jednak pandemia przyczyniła się również do poprawy norm w miejscu pracy i w społeczeństwie, a także stanowiła dla ludzi wyzwanie do zmiany priorytetów w ich życiu. Optymiści mogą postrzegać to jako pozytywny aspekt pandemii, który może przynieść długoterminowe korzyści.

Na przykład, firma Bupa Global stwierdziła, że jedna czwarta kadry kierowniczej planuje zwiększyć odpowiedzialność społeczną poprzez ograniczenie podróży międzynarodowych. Szef firmy, współpracując z analitykiem ds. lokalizacji, może śledzić podróże zespołu zarządzającego oraz pracowników i wizualizować płynące z nich ograniczenia w emisji dwutlenku węgla.

Na całym świecie 61% przywódców i decydentów twierdzi, że będą nadal stosować praktyki biznesowe opracowane podczas pandemii. Być może ich apetyt na zmiany i potrzeba wykorzystania technologii wspierających działania, pozwolą dopisać pozytywny rozdział do tej ponurej epidemicznej historii.

Czy zainteresował Cię ten materiał?