Geografia – lubię to, czyli maturalna powtórka z geografii

Geografia – lubię to, czyli maturalna powtórka z geografii

Geografia – lubię to to inicjatywa studentów SKN Geografii Ekonomicznej i Badań Regionalnych w SGH skierowana do licealistów przygotowujących się do egzaminu z geografii. W tym  roku organizowana jest druga edycja projektu, który ma na celu pomóc uczniom w uporządkowaniu wiedzy przed maturą. Wykłady odbywają się co tydzień począwszy od marca aż do egzaminu z geografii i prowadzone są przez członków koła.rys 1

Kim właściwie jesteśmy

Jesteśmy członkami Studenckiego Koła Naukowego Geografii Ekonomicznej i Badań Regionalnych – jednego z najstarszych kół naukowych działających w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie przy wsparciu Katedry Geografii Ekonomicznej. Zrzeszamy prawdziwych pasjonatów geografii, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę oraz dzielić się nią, a nasz sztandarowy projekt Geografia – lubię to jest do tego dobrą okazją. Zajmujemy się też m.in. opracowywaniem map na bazie danych zebranych od studentów SGH oraz organizujemy spotkania otwarte, poruszające zróżnicowane tematy. W 2018r. zorganizowaliśmy konferencję Innowacje w transporcie. Z kolei w marcu 2019 r. odbyła się konferencja Przyszłość rynku lotniczego.rys 2

Przebieg projektu

Wiosną 2018r. zorganizowaliśmy po raz pierwsze bezpłatne wykłady dla maturzystów, przystępujących do egzaminu z geografii. Okazały się one dużym sukcesem – średnio na zajęciach pojawiało się około 600 uczniów z Warszawy i okolic. Nawiązaliśmy współpracę z dziewięcioma partnerami, na fanpage’u (www.facebook.com/geografialubieto) pojawiło się ponad 900 polubień, a wydarzenie dotarło do około 250 000 osób.

Przeprowadziliśmy 9 wykładów, a każdy z nich był prowadzony przez różnych członków koła i poruszał inny temat. Każde zajęcia składały się z części teoretycznej, opartej na prezentacji przygotowanej przez prowadzących oraz z części praktycznej, na której uczniowie wykonywali zadania i otrzymywali za nie nagrody. Ponadto, rozwinęliśmy działalność na fanpage’u, tak aby dzielić się wiedzą również z tymi, którzy nie mieli sposobności dotrzeć na nasze zajęcia.

W tym roku kontynuujemy naszą pracę, która cieszy się również dużym zainteresowaniem. Współpracujemy z dziesięcioma partnerami, w tym z Esri. Kooperacja ta wnosi wiele do wartości merytorycznej zajęć.

  • Kartografia i astronomia,
  • Atmosfera i hydrosfera,
  • Litosfera, pedosfera i biosfera,
  • Sytuacja polityczno-gospodarcza na świecie,
  • Gospodarka światowa – rolnictwo, przemysł, usługi i handel,
  • Problemy współczesnego świata,
  • Geografia fizyczna, demografia i urbanizacja Polski,
  • Gospodarka Polski,
  • Ostateczna powtórka.

Współpraca z Esri

Dostęp do programu ArcGIS wzbogacił nasze zajęcia i pozwolił uczyć się maturzystom w inny sposób. Strona www.arcgis.com daje nam dostęp do ogromnej bazy danych z różnorodnymi mapami i aplikacjami, które wykorzystujemy na każdych zajęciach niezależnie od ich tematyki – to pokazuje jak bardzo uniwersalny jest GIS i jak wiele ma zastosowań.

Podczas zajęć członkowie naszego koła przedstawiają maturzystom różne aplikacje wykorzystujące GIS i mapy. Aplikacje pozwalają na dokładne zgłębianie wiedzy, która dzięki nim staje się bardziej namacalna. Dzięki temu uczniowie mają okazję zetknąć się z praktycznym wykorzystaniem geografii w wielu dziedzinach. Po każdym spotkaniu publikujemy na fanpage’u dodatkowe materiały ze strony ArcGIS Online, zachęcające do samodzielnego zgłębiania wiedzy.

Aby zobaczyć efekty naszej pracy zapraszamy na www.facebook.com/geografialubieto.

W ramach quizu pytania dla uczniów publikowane są na www.facebook.com/geografialubieto.

W ramach quizu pytania dla uczniów publikowane są na www.facebook.com/geografialubieto.

Czy zainteresował Cię ten materiał?