Historie opowiedziane mapami

Historie opowiedziane mapami

Sztuka przekazywania opowieści łączy się nierozerwalnie z historią człowieka. Piosenki, przekazy ustne, słowo pisane. Niezależnie od formy, dobra opowieść powinna być ostra jak brzytwa i przykuwać całą uwagę widza lub słuchacza. Wraz z rozwojem technologii opowiadacze otrzymali możliwość uzupełniania swoich historii o treści audiowizualne i interaktywne. Połączenie opowieści z technologią i danymi nosi nazwę „dziennikarstwa danych”, które skupia się na przekazywaniu złożonych problemów przy wykorzystaniu między innymi tabel, wykresów, diagramów czy infografik. Dziennikarstwo danych jest w dużej mierze odpowiedzią na oczekiwania społeczeństwa, które w natłoku informacji potrzebuje przystępnego i angażującego medium. Ciekawym przykładem zastosowania nowatorskich rozwiązań do wzbogacenia prowadzonej narracji są cyfrowe mapy. Połączenie tekstu, muzyki, materiałów wideo i wirtualnego globusa pozwala na urozmaicenie treści o wizualną reprezentację miejsca wydarzenia oraz pokazanie danych w bardziej zrozumiały sposób. Jest to szczególnie przydatne do opisywania takich zjawisk, jak migracje ludności, katastrofy naturalne czy zmiany klimatyczne.

Arystoteles twierdził, że sensem opowieści jest wzbudzenie w widzach/czytelnikach uczucia litości i trwogi oraz oczyszczenie ich z tych uczuć, czyli katharsis. Droga do katharsis może być osiągnięta na różne sposoby, nie tylko za pomocą obrazu i słowa – ważne jest wywołanie wstrząsu w odbiorcy, który doprowadzi do zrozumienia istoty rzeczy i ewentualnej zmiany. Teza ta łączy się z popularnym ostatnimi czasy pojęciem storytellingu, czyli umiejętności opowiadania historii w taki sposób, aby przekonać odbiorcę do głoszonych tez.

Story Maps Journal – aplikacja ciekawa świata

Przedstawienie historii miejsca, wydarzania, trendu czy wzorca z uwzględnieniem kontekstu geograficznego umożliwia zapoznanie się z materiałem w naturalny i intuicyjny sposób. Założeniem aplikacji Story Map Journal jest podział artykułu na sekcje, co pozwala odkrywać go na różne sposoby. Czytelnik może na wstępie wybrać interesujące go zagadnienia lub zdać się na autora, który poprowadzi go w taki sposób, aby jego uwaga koncertowała się na odpowiednich elementach mapy, które pomogą mu lepiej zrozumieć całą historię. Dodatkowo, autor może umieścić elementy, które po kliknięciu będą przenosiły czytelnika do odpowiedniego miejsca na mapie. Nie bez znaczenia pozostaje prosta obsługa aplikacji, która pozwala na tworzenie interaktywnych prezentacji przez osoby nie mające wiedzy technicznej czy z obszaru GIS.

The Uprooted – Śladami uchodźców

Dysponując większą wiedzą z zakresu programowania można skorzystać z otwartego środowiska aplikacji, aby stworzyć wyjątkowe i jedne w swoim rodzaju opowieści, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Przykładem historii opowiedzianej w tej sposób jest materiał „The Uprooted” (Wykorzenieni), który opisuje dramat uchodźców, zmuszonych do opuszczenia swoich domów w wyniku działań wojennych w Syrii.

Czy zainteresował Cię ten materiał?