Innowacyjne sposoby wykorzystania danych

Innowacyjne sposoby wykorzystania danych

Żyjemy w świecie przepełnionym danymi. W swojej książce Information Anxiety, Richard Saul Wurman twierdzi, że Wydanie tygodniowe New York Timesa zawiera więcej informacji, niż przeciętny człowiek mógł spotkać w ciągu całego swojego życia w siedemnastowiecznej Anglii. Szybki przegląd twardego dysku mojego komputera pokazuje, że mam około 100 gigabajtów własnych danych. Nie jestem pewien, czym są te wszystkie dane, ile plików jest duplikatami, a ile to śmieci. W czasie wykonywania pracy mamy dostęp do terabajtów, a nawet do petabajtów danych.

Co zrobić z tymi wszystkimi danymi? Przejrzenie ich może zająć zbyt wiele czasu. Jak można szybko podejmować wyważone decyzje, oparte na danych?

Jedno może nam pomóc: lokalizacja. Powszechnie uważa się, że 80-90 procent danych ma komponent geograficzny lub, inaczej mówiąc, odniesienie lokalizacyjne. O innowacjach myślimy często jako o nowym gadżecie, narzędziu lub aplikacji, ale innowacje występują także w wielu innych formach. Niewiarygodną wartość niesie ze sobą wprowadzanie innowacji w sposobie myślenia, prowadzenia analiz i wizualizacji z wykorzystaniem istniejących narzędzi GIS, które – być może – wcześniej zostały przeoczone.

Operations Dashboard for ArcGIS, zasilany przez usługi i łatwy do skonfigurowania, to często nie w pełni wykorzystywane narzędzie GIS. Kokpity menedżerskie pozwalają szybko gromadzić i wyodrębniać odpowiednie dane na wykresach i mapach, umożliwiając szybką wizualizację i analizowanie odmiennych danych oraz dostarczają informacji w mgnieniu oka. Osoby odpowiedzialne za reagowanie w sytuacjach kryzysowych szeroko wykorzystują takie kokpity do łączenia w czasie rzeczywistym danych pochodzących z różnych organizacji i informowania o podejmowanych decyzjach. Kokpity menedżerskie mogą nie tylko pomagać w szybkim podejmowaniu decyzji, ale także dodawać nowe informacje, wspomagające podejmowanie tych bardziej złożonych i monitorowanie bieżącej pracy całej organizacji. W obu przypadkach pozwalają one na bardziej inteligentne reagowanie na zmieniające się okoliczności.

ArcGIS Insights umożliwia prowadzenie dogłębnych analiz z wykorzystaniem danych przestrzennych i danych firmy w jednej aplikacji. Możesz wizualnie badać swoje dane i korzystać z lokalizacji, map i analiz, dysponując niemal nieograniczoną liczbą sposobów wydobywania informacji ze swoich danych. Na przykład  wtedy, kiedy chciałbyś zrozumieć zmianę ceny metra kwadratowego nieruchomości w zależności od ich odległość od parku miejskiego. ArcGIS Insights jest również napędzany przez usługi, można go w prosty sposób skonfigurować tak, aby spełniał specyficzne wymagania analityczne i wizualizacyjne, umożliwiając wykrywanie trendów, wzorców, problemów z danymi i wiele innych. ArcGIS Insights – wraz z Operations Dashboard – wykorzystują analityczne możliwości ArcGIS.

Płyniemy w oceanie danych. Większość z nich ma swoje odniesienie geograficzne, które często nie jest wykorzystywane. Nie wszyscy jesteśmy ekspertami w dziedzinie GIS, ale dzięki temu, że zarówno Operations Dashboard, jak i Insights są zaprojektowane dla osób nie będących użytkownikami GIS. Wspomagają one pozyskiwanie informacji z danych poprzez wykorzystywanie analiz i wizualizacji, które dostarczają nowych informacji i pozwalają na podejmowanie lepszych decyzji. Poprzez to wpływają na rozwój inteligentnych społeczności. Zapewnienie menedżerom i wielu innym osobom z twojej organizacji dostępu do tych potężnych narzędzi, umożliwi wprowadzanie innowacji.

Dzięki GIS możemy szybko zobaczyć, co próbują nam przekazać nasze dane.

Czy zainteresował Cię ten materiał?