Interaktywnie po nadwarciańskich manowcach

Interaktywnie po nadwarciańskich manowcach

Na Manowce to oficjalna nazwa cyklu spacerów po 14 parkach krajobrazowych Wielkopolski, organizowanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego (ZPKWW). Mające 4-letnią tradycję wydarzenie, dotychczas zrzeszało wielu miłośników przyrodniczych wędrówek, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Podczas weekendowych spacerów na łonie natury, pracownicy ZPKWW przeważnie opowiadają o celach ochrony poszczególnych parków krajobrazowych, zagrożeniach występujących na ich terenie, a także przybliżają cenne przyrodniczo, kulturowo i krajobrazowo miejsca. Dodatkowo na najwytrwalszych i regularnych bywalców cyklu czekają odznaki „Przyjaciela parków krajobrazowych Wielkopolski”. No dobrze, ale co gdy od dłuższego czasu trwa pandemia i systematycznie wprowadzane są zakazy zgromadzeń? Jak opowiedzieć większej grupie odbiorców o Parku, nie będąc w nim?

Interaktywnie po Parku w ArcGIS StoryMaps

Próbując przystosować się do panujących warunków, ZPKWW przygotował pilotażowy, interaktywny spacer w ArcGIS StoryMaps , jako alternatywę dla wycieczki w plenerze Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Tym samym prosta w obsłudze aplikacja pozwoliła stworzyć narrację przewodnika, łączącą tekst z interaktywną mapą oraz materiałami multimedialnymi.

Uczestnik może wziąć udział w wirtualnym spacerze w dwojaki sposób: przewijając zawartość strony lub wybierając na interaktywnej mapie poszczególne punkty na trasie, oznaczające przystanki wyznaczone przez przewodnika. Każdy punkt opatrzony jest ciekawym opisem, zdjęciami i/lub filmem wykonanym przez pracownika Parku tuż przed spacerem – tak, by zainteresowany miał możliwość zobaczenia aktualnie panujących w otoczeniu warunków. Z powodu niekorzystnych okoliczności pogodowych i pory roku, a także dla urozmaicenia efektu wizualnego, zawartość multimedialną uzupełniają zdjęcia pochodzące z albumów fotograficznych ZPKWW.

Specyfika parku krajobrazowego w pigułce

Podczas wirtualnego spaceru fragmentem czerwonego szlaku pieszego oraz ścieżki dydaktycznej „Pyzdry – Białobrzeg”, odbiorca ma szansę zajrzeć do świata przyrody rozległej doliny rzeki Warty. Swoisty e-przewodnik zwraca uwagę na widoczne w krajobrazie elementy antropogeniczne i przyrodnicze, jak również dopowiada o ich historii, kształtujących je procesach oraz czyhających na nie zagrożeniach.  W związku z organizacją spaceru z okazji Światowego Dnia Mokradeł, uwaga odbiorcy zostaje przekierowana na obecność i rolę wody w ekosystemie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki podkładowi mapowemu w postaci zdjęcia lotniczego oraz fotografiom z lotu ptaka, czytelnik ma dodatkowo szansę odkryć mozaikę Parku z zupełnie innej perspektywy.

Wirtualne „Manowce” w aplikacji ArcGIS StoryMaps to prosta odpowiedź na obostrzenia w związku z pandemią SARS-CoV-2, tudzież ciekawe rozwiązanie dla Służby Parków Krajobrazowych, której ustawową misją jest organizacja działalności edukacyjnej, turystycznej oraz rekreacyjnej. To nie tylko próba rekompensaty dla zaprzyjaźnionych bywalców parkowych spacerów, ale także cyfrowy sposób dotarcia do nowych odbiorców oraz zaproszenie do rozpoczęcia świadomej turystyki i eksplorowania terenu wielkopolskich parków krajobrazowych.

Czy zainteresował Cię ten materiał?