Najpiękniejsze wycieczki w Karpatach

Najpiękniejsze wycieczki w Karpatach

 

Karpaty są łańcuchem górskim w środkowej Europie, który rozciąga się łukiem przez terytorium 8 krajów: Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii i Serbii. Zajmują powierzchnię ok. 190 tys. km2, co czyni je drugim co do powierzchni łańcuchem górskim Starego Kontynentu. Są ważnym punktem na mapie Europy, gdyż stanowią dział wodny między zlewiskiem Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Karpaty powstały podczas orogenezy alpejskiej, a ich najwyższy szczyt, czyli leżący na Słowacji Gerlach, wznosi się na wysokość 2655 m n.p.m. Zróżnicowana budowa geologiczna, niepozbawiona reliktów i endemitów fauna i flora karpacka, niepowtarzalne krajobrazy, a także dość dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna zachęcają co roku wielu miłośników górskich wędrówek do odwiedzenia Karpat.

 

Rys. 2. Pasma górskie wchodzące w skład Karpat w Polsce i ich najwyższe szczyty wraz z wysokością.

 

Nie ma dwóch takich samych miejsc w Karpatach. Procesy zewnętrzne i wewnętrzne kształtujące krajobraz gór sprawiły, że każdy karpacki region jest unikatowy. Na propozycje moich wycieczek po Karpatach wybrałam polską część tego łańcucha górskiego, bo każdy znajdzie tutaj coś dla siebie-wyjątkowe zjawiska krasowe, rozległe bieszczadzkie połoniny, niezwykłą architekturę góralską i wiele, wiele innych….

Cała Story Mapa dostępna TU.

Praca zdobyła I miejsce w konkursie na najlepszą aplikację Story Maps, organizowanym przez Zespół Edukacji Esri Polska oraz Komitet Główny Olimpiady Geograficznej.

Czy zainteresował Cię ten materiał?