WOŚP: Pomagamy! Mapy Esri Polska łączą potrzebujących z wolontariuszami

WOŚP: Pomagamy! Mapy Esri Polska łączą potrzebujących z wolontariuszami

Zakupy, albo pilna sprawa urzędowa. Prozaiczne czynności wymagają dzisiaj wysiłku. Fundacja WOŚP ruszyła właśnie z akcją „WOŚP: Pomagamy!”. Celem inicjatywy jest  wsparcie osób, które potrzebują pomocy w codziennych czynnościach. Pomóc może  każdy – wystarczy zarejestrować się przez specjalny formularz na stronie https://www.wosp.org.pl/pomagamy. Dziś liczy się czas, a żeby jak najszybciej połączyć potrzebujących z osobami pomagającymi Esri Polska opracowała specjalną aplikację mapową.

mapa_pomagam
Esri Polska stara się wspierać różne grupy społeczne opracowując aplikacje mapowe, które pozwalają lepiej zrozumieć obecną sytuację. Przykładem jest stworzenie polskiej wersji mapy śledzącej rozwój pandemii koronawirusa. Firma od lat wspiera działania Fundacji WOŚP opracowując specjalne mapy na potrzeby festiwalu Pol’and’Rock i wielkiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kolejnym etapem współpracy jest aplikacja mapowa opracowana na potrzeby akcji „WOŚP: Pomagamy!”.

WOŚP: Pomagamy!

Cel jest jeden – skontaktować ze sobą osoby, które są gotowe pomóc każdemu, kto tej pomocy potrzebuje. Zgłoszenia odbywają się poprzez formularz dostępny pod adresem https://www.wosp.org.pl/pomagamy/formularz. W niewiele ponad godzinę od startu akcji, do Fundacji wpłynęło 140 zgłoszeń od osób chętnych do pomocy innym. Tylko w ciągu pierwszego dnia udało się skontaktować potrzebujących z wolontariuszami oferującymi pomoc w 38 przypadkach, a średni czas na kontakt potrzebującego z osobą, która pomoże wyniósł 35 minut.

„W oparciu o podstawowe założenie, jakim jest koordynacja działań pomocowych pomiędzy osobami potrzebującymi pomocy, a tymi, którzy tej pomocy mogą udzielić, opracowany został system mapowy, który pozwala zbierać dane o osobach chcących włączyć się do akcji, zweryfikować ich zgłoszenia oraz pomóc w skomunikowaniu obu stron. Wszystkie zgłoszenia do systemu należy kierować poprzez prosty formularz. Podajemy w nim swoje dane kontaktowe oraz definiujemy, czy chcemy pomóc, czy też tej pomocy potrzebujemy. Dane zlokalizowane do konkretnego miejsca trafiają na mapę operacyjną koordynatora akcji. Osoba koordynująca zgłoszenia i udział innych w akcji posiada zbiorczą mapę, na której wyświetlają się obie grupy, czyli chętni do pomocy innym i potrzebujący. Każda grupa rozróżniona jest innym symbolem na mapie, co poprawia szybkość podejmowania decyzji. Dodatkowym elementem kontroli danych jest automatyczne zdefiniowanie każdego nowego zgłoszenia jako „do weryfikacji”. Zapewnia to wysoką jakość danych na mapach, które są publicznie dostępne. Na główne mapy trafiają tylko potwierdzone przypadki” – mówi Robert Jędrzejczak, Esri Polska.

Chwilę po starcie akcji WOŚP: Pomagamy! ochotnicy zgłosili się z aż 120 miejscowości w Polsce. Ich liczba stale rośnie!

Czy zainteresował Cię ten materiał?