Zabytki Powiatu Kozienickiego

Zabytki Powiatu Kozienickiego

Zainteresowanych zabytkami i ciekawymi miejscami w powiecie kozienickim serdecznie zapraszamy do obejrzenia aplikacji przygotowanej przez uczennicę II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach. Po udostępnieniu, aplikacja spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, miłośników historii oraz pasjonatów podróżowania po naszym kraju.

Zuzannę Orłowską, autorkę projektu, poprosiliśmy o przybliżenie czytelnikom tego w jaki sposób powstała aplikacja „Zabytki Powiatu Kozienickiego”?

Praca wykonana została w ArcGIS Online z wykorzystaniem szablonu Story Map Shortlist. Obsługi tych narzędzi uczymy się na lekcjach geoinformatyki w Zespole Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, staramy się opanować technikę tworzenia prostych map okolicznych miejscowości oraz udostępniania ich z wykorzystaniem aplikacji konfigurowalnych. Zaczęłam od stworzenia mapy oraz przystosowania jej pod aplikację, a mianowicie dodałam do niej granice poszczególnych gmin z wcześniej przygotowanego pliku (spakowany shp) oraz zapisane szlaki turystyczne. Po uporządkowaniu warstw tak, aby wszystkie elementy były widoczne w odpowiedniej kolejności, upewniłam się, że wszystko jest poprawnie wykonane i zajęłam się tworzeniem aplikacji na bazie wcześniej przygotowanej mapy. Wprowadziłam po 8-13 najciekawszych obiektów i zabytków wszystkich siedmiu gmin powiatu kozienickiego, ich zdjęcia, krótkie opisy oraz linki kierujące do stron, na których można znaleźć więcej informacji dotyczących danej atrakcji. Utworzyłam również slajd, w którym jest opisany cały powiat kozienicki, a w tekście znajdują się także przekierowania do szczegółowych informacji.

Starałam się dobrać interesujące i warte uwagi miejsca, szczególnie te znajdujące się na szlakach turystycznych, aby przy okazji zwiedzania podziwiać piękno okolicznej przyrody. Do każdego z obiektów dołączyłam lokalizację w celu ułatwienia turystom zwiedzania. Starałam się, aby strona była przejrzysta i zachęciła innych do zapoznania się ze wspaniałymi zabytkami oraz malowniczymi krajobrazami powiatu kozienickiego. Aplikacja posiada wiele przydatnych funkcji, takich jak wyszukiwanie lokalizacji, aby przyspieszyć proces szukania danego obiektu, zakładki służące przybliżaniu widoku do poszczególnych gmin w celu ułatwienia jej odnalezienia.

Czy zainteresował Cię ten materiał?