Aktywny wypoczynek w Paryżu

Aktywny wypoczynek w Paryżu

Małymi krokami zbliża się weekend majowy, a wkrótce potem upragnione wakacje. Do wyjazdu warto jednak przygotować się wcześniej. Tu z pomocą przychodzi nam GIS. Dzięki zaplanowaniu wakacji z GIS-em efektywnie spędzimy czas, a wrażenia na długo zostaną w naszej pamięci. W poniższym artykule podzielę się doświadczeniami z pobytu w Paryżu, zaplanowanego z GIS-em.

Zanim wybierzemy się w podróż, musimy się zastanowić nad naszymi oczekiwaniami. Powinniśmy postarać się znaleźć jak najwięcej informacji o atrakcjach, komunikacji oraz wszelkich interesujących nas obiektach. W przewodnikach zawartych jest wiele wiadomości niezbędnych do ułożenia dobrego planu podróży. Na ich podstawie warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Jak chcemy spędzać czas?

W Paryżu znajdziemy wiele atrakcji, które zapewnią nam rozrywkę i sprawią, że trudno będzie podjąć decyzję, od czego zacząć zwiedzanie. W mieście tym mamy dużo możliwości spędzania czasu. Wiele atrakcji dostępnych jest do zwiedzania nieodpłatnie, m.in. katedra Notre Dame, Łuk Triumfalny, Luwr. Dla spragnionych wrażeń Paryż oferuje możliwość podziwiania panoramy miasta z poziomu kosza balonu, którego wynalazcami byli pochodzący z Francji bracia Montgolfier. Ponadto można tu aktywnie spędzać czas na wycieczkach rowerowych, zwiedzając czy udając się na zakupy do ekskluzywnych domów handlowych, np. Galerii Lafayette. Dla aktywnych Paryż oferuje również spacery bulwarami nad Sekwaną oraz nowoczesne obiekty sportowe. Kiedy już znudzi się nam zwiedzanie, możemy się udać w poszukiwaniu rozrywki do zlokalizowanego na przedmieściach Parku Asterixa lub Disneylandu. W Paryżu zawsze jest moc atrakcji i nie będzie nam się nudziło podczas urlopu.

Jak będziemy podróżować?

Dojazd do miejsca pobytu oraz komunikacja w obrębie miasta stanowią istotny czynnik, który musimy uwzględnić w naszych planach. Pomimo swojej wielkości Paryż oferuje dogodny dojazd do każdej części miasta. Do dyspozycji mamy rozbudowaną sieć metra, a dla osób preferujących indywidualne poruszanie się po mieście – Autolib, czyli samochód elektryczny. Możliwości komunikacyjne uzupełnia rower miejski, który jest niewątpliwie optymalnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę jego dostępność, przyjemność z korzystania oraz koszty.
Paryż posiada jeden z największych na świecie systemów wynajmu rowerów. W obrębie miasta zlokalizowanych zostało 1800 stacji rowerowych wyposażonych w ponad 20 tys. rowerów gotowych do wypożyczenia.

Podróże rowerowe z aplikacjami mobilnymi

Podróże rowerowe z aplikacjami mobilnymi

Stacje znajdują się w przeciętnej odległości ok. 300 m od siebie, co umożliwia komfortowe korzystanie z tego środka transportu. Na podstawie własnych doświadczeń gorąco polecam rowerowe zwiedzanie miasta. Dzięki niemu zobaczymy więcej, a przy okazji zadbamy o naszą kondycję fizyczną. Sposób zwiedzania Paryża należy jednak dostosować do swoich możliwości. Dla osób preferujących bardziej ekstensywny tryb zwiedzania polecam piętrowy autobus turystyczny lub rejs po Sekwanie.

Planowanie wakacji

Po zebraniu podstawowych informacji o miejscu, do którego się udajemy, możemy zacząć planowanie. Istotny jest m.in. wybór hotelu, miejsc do zwiedzania i tras dotarcia do nich. Przeciętnemu turyście wystarczą przewodniki, kartka i ołówek, a bardziej zaawansowanemu – nawigacja samochodowa. Jeżeli jednak GIS jest naszym hobby i chcemy czegoś więcej, powinniśmy skorzystać z możliwości stworzonego do tego oprogramowania. Zaletą takiego rozwiązania jest pozbycie się wielu ograniczeń – wszystko zależy od naszej kreatywności. Wystarczy trochę determinacji w poszukiwaniu danych z odniesieniem przestrzennym, aby szczegółowo zaplanować trasę wędrówki. Ja korzystałem z ogólnodostępnych danych zamieszczonych na portalu www.geocommons.com oraz danych OpenStreetMap. Miałem szczęście i znalazłem wiarygodne i bogate w atrybuty dane. Wczytałem je do ArcGIS z rozszerzeniem Network Analyst i uzyskałem nieograniczone możliwości projektowania przebiegu tras zwiedzania z uwzględnieniem ich atrakcyjności. Wartość atrakcyjności zabytków została przypisana na podstawie subiektywnej oceny (mierzonej w skali od 0 do 10), opartej na przewodnikach i opiniach zamieszczonych na forach internetowych. Następnie wykonałem analizy sieciowe, w których wszystkie obiekty pogrupowałem, uwzględniając atrybut atrakcyjności. Umożliwiło to wyznaczenie optymalnych tras, które przebiegały w pobliżu wielu wysoko ocenionych miejsc. Znajomość odległości między hotelem oraz interesującymi atrakcjami umożliwiła sprawdzenie ich dostępności czasowej. W oparciu na tej informacji można było ustalić dzienny plan zwiedzania, grupując atrakcje w celu efektywnego wykorzystania czasu. Jeżeli zależy nam na aktywnym wypoczynku, możemy stworzyć własne trasy rowerowe lub piesze, wykonując analizy sieciowe. W zależności od potrzeb da się je wyeksportować (w formacie shapefile do Google Earth Pro) w celu wygenerowania profili wysokościowych terenu. Morfologia Paryża może zaskoczyć nieprzygotowane osoby, dlatego warto sprawdzić stopień trudności trasy i dobrać go odpowiednio do naszych możliwości.

Trasa rowerowej wycieczki po Paryżu

Trasa rowerowej wycieczki po Paryżu

Zwiedzanie z GIS-em

Od pierwszych chwil mojego pobytu w Paryżu dał się odczuć specyficzny duch miejsca, obecny niemal w każdym zakątku, zachęcając do poznania tego wyjątkowego miasta. Wielomilionowa aglomeracja przywitała mnie bogactwem atrakcji. Muzea, zabytki pochodzące z różnych epok zrobiły na mnie olbrzymie wrażenie.

Własne dane i mapy okazały się nieocenioną pomocą podczas wycieczek rowerowych. Jedną z najtrudniejszych pokonanych przeze mnie tras była wyprawa do bazyliki Sacre Coeur. Po dotarciu na wzgórze poniesiony wysiłek okazał się niczym w porównaniu z rozpościerającym się stamtąd widokiem na miasto. Dla osób o słabszej kondycji, pragnących wybrać się na podobną wycieczkę, polecam skorzystanie z metra i kolejki linowej, przynajmniej w celu dotarcia na wzgórze. W drodze powrotnej warto odwiedzić inne położone nieopodal atrakcje. Ja postanowiłem zobaczyć ponadto Moulin Rouge, a następnie odpocząć po 15-kilometrowej wycieczce na Polach Marsowych pod wieżą Eiffla.

Polecam również wyposażyć się w dowolne urządzenie mobilne z dostępem do Internetu, dzięki czemu dotarcie w zaplanowane miejsce czy znalezienie stacji do pozostawienia roweru nie będzie stanowiło żadnego problemu. Dodatkowym atutem wędrówki z mobilnym GIS-em jest możliwość gromadzenia informacji i zdjęć odwiedzanych przez nas miejsc – tworzenia czegoś w rodzaju pamiętnika z wycieczki.

A po powrocie…

Z upływem czasu nasze wspomnienia bledną i coraz trudniej jest przypomnieć sobie dokładną lokalizację obiektów, którym zrobiliśmy zdjęcia. Wielu z nas z pewnością chętnie wróciłoby po latach do miejsc, które szczególnie utkwiły nam w pamięci. Jest to możliwe dzięki stworzeniu mapy uzupełnionej o zdjęcia z odniesieniem przestrzennym. Większość aparatów standardowo zapisuje georeferencję zdjęcia. Nasza mapa będzie doskonałą pamiątką, którą będziemy mogli pokazać najbliższym. Proponuję wykonać ją w formie prezentacji w ArcGIS Explorer.

Przygotowane przez nas dane będą miały dużą wartość również dla przyszłych turystów odwiedzających te same miejsca. Dodatkową wartość mogą dla nich stanowić oceny i komentarze dotyczące odwiedzonych przez nas miejsc. W oparciu na nich będą oni mogli modyfikować i tworzyć własne trasy. Działania te przyczynią się do wzbogacenia informacji i wzrostu ich przydatności. Jest to dobry przykład obrazujący ideę dzielenia się danymi. Dlatego też warto zamieszczać utworzone przez siebie warstwy tematyczne na publicznych portalach. Trasy mojej podróży dostępne są w ramach serwisu ArcGIS Online. Można je wyszukać wpisując jako tytuł mapy: „moje wakacje z GIS-em” lub na stronie internetowej gismania.xorg.pl.

Wszystkich zachęcam do wykorzystywania możliwości GIS-u w planowaniu kolejnych wakacji. Bez względu na to, czy mamy zamiar spędzać je za granicą, czy na rowerowej wycieczce po Polsce, GIS pomaga efektywniej spędzać czas.

Prezentacja mapy w ArcGIS Explorer

Prezentacja mapy w ArcGIS Explorer

Czy zainteresował Cię ten materiał?