Esri pomaga organizować imprezy masowe

Esri pomaga organizować imprezy masowe

Od momentu objęcia urzędu przez prezydenta Trumpa w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie organizowane są większe i mniejsze akcje protestacyjne. Firma Esri, zajmująca się gromadzeniem i analizami dużych ilości danych, pomaga różnym społecznościom w planowaniu organizowanych przez nie masowych imprez i we wprowadzaniu na bieżąco zmian w organizacji imprez, gdy nie przebiegają one zgodnie z planem.

„Ilekroć organizowany jest marsz lub inna akcja protestacyjna, istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby zminimalizować zakłócenia i umożliwić działania służbom i wszystkim zapewnić bezpieczeństwo” powiedział Chris McIntosh z Esri. Jeśli protestujący blokują część ulic w centrum miasta, to należy ustalić, które trasy będą mogły być wykorzystane przez karetki pogotowania ratunkowego, jeśli będą one musiały szybko i bezpiecznie dojechać do określonych miejsc. Trzeba także przeanalizować, czy akcje protestacyjne wpłyną na odbiór odpadów, czy trasy przejazdu autobusów szkolnych. „To tak samo, jak kamień wrzucony do wody powoduje fale, które dotykają wielu miejsc.” powiedział McIntosh.

beznazwy

Jako informację podstawową Esri wykorzystuje lokalizację, a następnie, na podstawie jej kontekstu określa wpływ, jaki na społeczność może wywrzeć organizowana impreza. Na przykład, ilu uczestników oczekują organizatorzy? Czy park, w którym zamierzają się spotkać, pomieści tyle osób? Czy uczestnicy zajmą również pobliskie ulice?

McIntosh wyjaśnia, że Esri specjalizuje się nie tylko w określaniu, gdzie coś się znajduje, ale także w określeniu tego, co to oznacza dla ludzi, dla administracji i usług świadczonych na danym obszarze. „Dzięki temu możemy skutecznie zarządzać tego rodzaju wydarzeniami”, powiedział.

Obejmuje to między innymi transport grup uczestników. „Kiedy masz do czynienia z dużą liczbą ludzi przyjeżdżających na jakieś zgromadzenie – na przykład na maraton w Bostonie, czy marsz protestacyjny w centrum Portland – przygotowanie do ich przewiezienia musi być dostosowane do aktualnych potrzeb. ” powiedział McIntosh. „Być może trzeba zwiększyć liczbę autobusów na jakiejś trasie lub zapewnić lepszą kontrolę tłumów pasażerów metra.” Zarządzanie ruchem ludzi przybywających i opuszczających dany obszar jest kluczowe dla spokojnego i udanego przebiegu wydarzenia.

Uzyskanie takich informacji za pomocą aplikacji Waze[1] lub innych podobnych, pomaga także osobom, które nie uczestniczą w organizowanym wydarzeniu, a chcą na przykład zrobić zakupy w pobliskim centrum handlowym. Ośrodek dowodzenia miastem może poinformować wszystkich, którzy nie uczestniczą w wydarzeniu o zablokowaniu ulicy przez demonstrantów lub uczestników biegu. Może on także zaproponować takim osobom trasy zastępcze. „Takie informacje możemy udostępniać w bardzo prosty sposób ” powiedział McIntosh.

Technologia nie stanowi problemu. „To łatwa część całego zagadnienia,” powiedział McIntosh. Zanim zezwolenie na zorganizowanie protestu zostanie wydane, odpowiednie dokumenty trafiają po kolei do wszystkich zainteresowanych organizacji i agencji działających na danym terenie. Agencje te muszą wiedzieć, kto powinien otrzymać jakie informacje i kto z kim powinien podzielić się tymi informacjami. „To musi być zrobione z wyprzedzeniem, nawet na wszelki wypadek ” powiedział McIntosh.

Zauważył również, że Boston jest dobrym przykładem takiego planowania. Ponieważ co roku wykorzystywano tam już dane do koordynowania przebiegu maratonu, które organizatorzy byli w stanie łatwo dostosować do wymagań zorganizowania parady zwycięstwa „New England Patriots” po imprezie Super Bowl LI. „Prace, które wykonują przez 364 dni w roku dla obsługi maratonu przydały się także dla zorganizowania tej parady, lub będą mogły być wykorzystane dla jakiejkolwiek innej imprezy w przyszłości ” powiedział McIntosh.

Stwierdził, że miasta takie jak Boston i Waszyngton, które używają danych do codziennego zarządzania, są w lepszej sytuacji, gdy trzeba zorganizować jakieś wydarzenie na dużą skalę, nawet jeśli okaże się ono większe niż pierwotnie oczekiwano. „Bieżąca świadomość sytuacji pomaga organizatorom w odniesieniu sukcesu w trakcie zabezpieczania protestu,” powiedział McIntosh.

Oryginalny tekst został opublikowany na stronie techcrunch.com

 

[1] Aplikacja Waze, to wykorzystująca GPS aplikacja nawigacyjna utworzona i spopularyzowana przez izraelską firmę Waze Mobile.

Czy zainteresował Cię ten materiał?