Książki dla specjalistów GIS

Książki dla specjalistów GIS

Znalezienie czasu na czytanie książek jest bardzo trudne, ale wygospodarowując godzinę dziennie na zgłębianie poniższych pozycji możesz dokonać jednej z najlepszych inwestycji w swojej karierze.

Rys. 1. Kartografia. Autorem książki jest Kenneth Field, pracownik Esri i wielokrotnie nagradzany kartograf.

Rys. 1. Kartografia. Autorem książki jest Kenneth Field, pracownik Esri i wielokrotnie nagradzany kartograf.

Kartografia

Czy chciałbyś tworzyć mapy tak piękne, jak te wykonane przez najlepszych kartografów? Jeśli tak, to poczytaj ilustrowany poradnik kartograficzny Kartografia, którego autorem jest wielokrotnie nagradzany Kenneth Field.

Książka opowiada o sztuce i nauce kartograficznej obejmując ponad 250 tematów dotyczących prac kartograficznych, zarówno koncepcyjnych, jak i praktycznych. Dzięki niej czytelnicy poznają tradycyjną kartografię topograficzną i tematyczną, mapowanie cyfrowe, mapowanie zdemokratyzowane, mapowanie fantasy i nowe media służące do tworzenia map.

Field dzieli się w tej książce swoją wiedzą, którą zdobył w ciągu 25-letniej pracy kartografa. Mówi, że jego celem było przekazanie zasad, procesów, technik i najlepszych praktyk kartograficznych i pomoc innym w tworzeniu map, które przejrzyście, naukowo i artystycznie przekazują informacje z wykorzystaniem wielu interesujących pomysłów. „Mówiąc prościej, książka ta przedstawia to, co uważam za dobre i potrzebne współczesnym twórcom map” – pisze w książce.

Rys. 2. Wilpen L. Gorr, Kristen S. Kurland i Zan M. Dodson napisali samouczek.

Rys. 2. Wilpen L. Gorr, Kristen S. Kurland i Zan M. Dodson napisali samouczek.

GIS – podręcznik do analiz kryminalnych, wydanie drugie

Analitycy kryminalni pracujący w organach ścigania z pewnością zechcą zapoznać się z książką, która uczy, jak zbudować system mapowania i analizy przestępstw oraz jak nim zarządzać. Książka opisuje, w jaki sposób używać, przeszukiwać i tworzyć mapy przestępczości, jak geokodować dane dotyczące zdarzeń kryminalnych, jak zautomatyzować mapowanie przestępczości i jak korzystać z narzędzi do analiz przestrzennych hot spotów przestępczości.

Rys. 3. Każdy, kto chce zrozumieć mapowanie wód powierzchniowych, powinien zapoznać się z książką Jeffa Simleya.

Rys. 3. Każdy, kto chce zrozumieć mapowanie wód powierzchniowych, powinien zapoznać się z książką Jeffa Simleya.

GIS w mapowaniu wód powierzchniowych: Wykorzystanie danych  National Hydrography Dataset

W Stanach Zjednoczonych zbudowano kompletny system informacji o wodach. Pomaga on naukowcom, kartografom i innym specjalistom badać, analizować i mapować dane o wodach z wykorzystaniem GIS. Autorem książki jest Jeff Simley, wielokrotnie nagradzany kartograf i były kierownik Hydrography Program w USGS.

Pokazuje w niej czytelnikom, jak korzystać z oprogramowania Esri ArcGIS wraz z zestawem danych USGS National Hydrography Dataset, Watershed Boundary Dataset oraz zestawem danych USGS i Environmental Protection Agency National Hydrography Dataset Plus, aby móc lepiej badać i zarządzać rozległym systemem wód powierzchniowych w Stanach Zjednoczonych.

„Chciałem nauczać kartografii naukowców zajmujących się wodami, a kartografom przekazywać wiedzę o wodach ” – mówi Simley w swojej książce.

Rys. 4. Podręcznik bardzo przydatny dla użytkowników ArcGIS Pro.

Rys. 4. Podręcznik bardzo przydatny dla użytkowników ArcGIS Pro.

Zrozumieć GIS: Podręcznik realizacji projektów z wykorzystaniem ArcGIS Pro, wydanie czwarte

Podręcznik ten jest przeznaczony dla osób, które chcą dowiedzieć się, jak od samego początku realizować projekt GIS wykorzystując rzeczywiste dane oraz najnowsze metody i technologie analiz przestrzennych. Korzystając z tej książki czytelnicy będą ćwiczyć poszukiwanie odpowiednich lokalizacji dla parku w Los Angeles. Będą mogli korzystać z aplikacji ArcGIS Pro, ArcGIS Desktop, ArcGIS Online i z Esri Story Maps, a także z danych spisu powszechnego Stanów Zjednoczonych oraz z danych o mieście Los Angeles.

Rys. 5. Dzięki tej książce nauczysz się rozwiązywać problemy związane z nieprawidłowościami danych.

Rys. 5. Dzięki tej książce nauczysz się rozwiązywać problemy związane z nieprawidłowościami danych.

Porządkowanie danych w ArcGIS: przewodnik po odwzorowaniach map, wydanie trzecie

Ten przydatny przewodnik ułatwia użytkownikom oprogramowania ArcGIS Desktop rozwiązywanie problemów związanych z nieprawidłowościami występującymi w danych, które można napotkać podczas tworzenia map i analizowania danych. Czytelnicy otrzymują najwyższej jakości pomoc w rozwiązywaniu problemów, gdyż autorką książki jest Margaret M. Maher, która pracuje w dziale wsparcia Esri od ponad 18 lat. W tym czasie rozwiązała ponad 16 000 problemów. Książka demistyfikuje odwzorowania kartograficzne, dzięki czemu użytkownicy oprogramowania ArcGIS mogą tworzyć swoje mapy, prowadzić dokładne analizy i zarządzać danymi, niezależnie od źródła pochodzenia danych i ich odwzorowania.

Rys. 6. Pinde Fu mówi wszystko, co należy wiedzieć o Web GIS.

Rys. 6. Pinde Fu mówi wszystko, co należy wiedzieć o Web GIS.

Poznać Web GIS, wydanie trzecie

Rosnąca popularność Web GIS sprawia, że koniecznie trzeba przeczytać tę książkę. Pinde Fu, lider zespołu zajmującego się rozwojem platformy ArcGIS w dziale Professional Services w Esri uczy czytelników, jak tworzyć mapy i aplikacje internetowe, aplikacje Story Maps i kokpity menedżerskie, jak wykonywać analizy przestrzenne, pracować z webowymi scenami 3D i wiele więcej. W książce tej znajdziemy również rozdział poświęcony przetwarzaniu obrazów i analizom danych rastrowych.

Więcej pozycji wydawnictwa Esri Press dostępnych jest na stronie esripress.esri.com.

Czy zainteresował Cię ten materiał?