W kierunku inteligentnego GIS-u

W kierunku inteligentnego GIS-u

Jack Dangermond o tym, jak Esri integruje sztuczną inteligencję z całym zestawem swoich narzędzi GIS

Jack Dangermond, prezes i założyciel Esri (Booth 439), wziął udział w specjalnej sesji  otwierającej GEOINT 2019 zatytułowanej „Cyfrowi tubylcy wzmacniają inicjatywy GEOINT”. W dyskusji uczestniczyli znani eksperci ds. analiz geoprzestrzennych (cyfrowi imigranci) oraz młodsi członkowie społeczności (cyfrowi tubylcy).

Esri troszczy się o tak zwanych cyfrowych tubylców, korzystających z narzędzi, które tworzymy, pomagając im na wiele sposobów – powiedział Dangermond. Bardzo szybko przekonują się do naszych narzędzi.

Według Dangermonda, wraz z rozwojem cyfrowych tubylców – tych, którzy dorastali w ścisłym połączeniu z  internetem – dochodzi do większego doceniania usług opartych na lokalizacji i zwiększenia biegłości w operowaniu danymi przestrzennymi. Firma obserwuje, że klienci są coraz bardziej zainteresowani zaawansowanymi narzędziami analitycznymi i wizualizacyjnymi.

Stajemy się coraz silniejsi, podążając za potrzebami i tworzymy narzędzia, które pozwolą tym użytkownikom wykonać następny krok. To bardzo rozwija naszą społeczność – powiedział Dangermond. Ludzie ci już na starcie są na takim samym poziomie, jak 15-20 lat temu uczestnicy kończący nasze podstawowe szkolenia.

Integracja człowieka z maszyną dla GIS-u

Co jest tym następnym krokiem? Esri zmierza w kierunku inteligentnego GIS-u, możliwego dzięki sztucznej inteligencji (AI), integrując technologię w całej infrastrukturze geoprzestrzennej, zamiast oferować ją jako dodatkowe produkty lub usługi. Według Dangermonda firma postrzega wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego jako sposób na zwiększenie wartości GIS w organizacjach i branżach.

Inteligentny GIS pozwala na wtłoczenie twojej branżowej wiedzy do modeli GIS i skalowanie ich zgodnie z wymaganiami oraz ich działanie dla ciebie, nawet bez twojego udziału – powiedział.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe już pomagają około 7 milionom użytkowników narzędzi Esri dzięki selekcji obiektów, analizie zmian, ustrukturyzowanemu zarządzaniu obserwacjami, przedstawianiu budynków w 3D, ocenom uszkodzeń i wielu innym.

Budujemy GIS, który może również współpracować z maszynami jako konsumentami, zdolny do integracji i tworzenia bardziej inteligentnych systemów, wydobywający prawdziwą moc analityki lokalizacyjnej w procesach biznesowych – powiedział Dangermond.

[…]

Tekst opracowany na podstawie materiału z trajectory.

Czy zainteresował Cię ten materiał?