Lubisz fajne historie?

Lubisz fajne historie?

Stare chińskie przysłowie mówi: jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów, podobnie z dobrą mapą oraz dobrą historią. Jeżeli chcesz o czymś opowiedzieć, zrobić to w sposób ciekawy, angażujący, w sposób, który skłoni ludzi do działania, a nie będzie tylko statycznym przekazaniem faktów – musisz opowiedzieć historię.

Tak zwany storytelling jest niczym innym jak sztuką opowiadania. Możesz opowiedzieć dziecku bajkę, możesz też opowiedzieć o rocznych wynikach firmy, albo o nowym projekcie czy hobby. Ważny jest sposób w jaki to zrobisz. To od Ciebie zależy jak ludzie dowiedzą się o tym, co chcesz im powiedzieć. Czy będzie to raport, tabela, obrazek, wykres, film, mapa, czy może coś extra, co połączy wszystkie te metody – Story Mapa.

Rys1_storytelling

Story Mapa jest to zestaw kilku prostych narzędzi, które służą do opowiadania historii i tworzenia dedykowanych stron www. W prosty sposób połączysz teksty, dodasz linki, interaktywne mapy i inne multimedia, a wszystko osadzisz w chmurze ArcGIS Online (AGOL), tworząc interesujący przekaz dla Twoich odbiorców. Zajrzyj na oficjalną stronę Esri Story Maps i obejrzyj historie opowiedziane za pomocą map przez klientów, partnerów i pracowników Esri. Możesz też sam spróbować przygotować swoją własną opowieść. Nie masz jeszcze konta na AGOL? W prosty sposób utworzysz je na stronie Platformy ArcGIS Online.

Story Mapy są często tworzone przez działy marketingu, aby lepiej porozumieć się z klientami, mieszkańcami, opinią publiczną, pracownikami, lub poinformować o nowej kampanii czy zaangażowaniu społecznym firmy. Dzięki tej metodzie możesz pokazać niemal każde zjawisko, które posiada aspekt przestrzenny, od weekendowego wypadu w góry, po strategię sprzedaży, postęp inwestycji drogowych czy historię awarii infrastruktury w mieście.

Zobacz w praktyce jak wyglądają Story Mapy:

  • Pracujesz w branży infrastruktury i transportu? Przeczytaj o innowacjach w mobilności:

rys 2

  • Chciałbyś stworzyć relację z wycieczki? Jakiś czas temu opublikowałem relację z rodzinnej wyprawy w góry:

rys 3

  • Jesteś związany z rynkiem energetyki i chciałbyś zobaczyć realne zastosowania /IoT/ Internet of Things? Koniecznie zajrzyj tutaj:

rys 4

Na platformie Esri znajdziesz tysiące przykładów Story Map. Zainspiruj się i sam opowiedz światu swoją wybraną historię.

Jeżeli spodobała Ci się ta tematyka i chciałbyś samemu zacząć tworzyć piękne Story Mapy, zacznij od założenia konta na AGOL oraz koniecznie przejrzyj artykuły o tej tematyce w naszym serwisie ArcanaGIS.

 

Czy zainteresował Cię ten materiał?