Nie wiesz, co możesz zrobić w Story Maps? cz. 2

Nie wiesz, co możesz zrobić w Story Maps? cz. 2

Poradniki i instrukcje
W tej prezentacji opracowanej z wykorzystaniem Story Map Journal wyjaśniono, w jaki sposób analiza przestrzenna może zostać zastosowana do analiz rynkowych. Story Map Journal to świetny wybór, gdy masz uwzględnić dużo map i multimediów. Tematy mogą być podzielone na sekcje i wyświetlane sekwencyjnie.

rys 1

Edukacja
Story Maps to doskonały sposób na dostarczanie mediów edukacyjnych i tekstów. Poniższy przykład, wykonany przy użyciu Story Map Journal, wykorzystuje kombinację wideo, obrazów i interaktywnych map do wyjaśnienia ruchu ziemskich płyt tektonicznych. Szczególnie interesujące jest wideo otwierające prezentację.

rys 2

Washington Geological Survey wykorzystuje Story Map Cascade do wyjaśniania i edukowania, w jaki sposób lidar jest wykorzystywany do ujawniania niewidocznych elementów utworów geologicznych i zagrożeń naturalnych. Mapa ta zawiera serię porównań zdjęć lotniczych z obrazami lidarowymi.

Nieruchomości
Nieruchomości to przede wszystkim lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja – tak się powszechnie mówi. To najważniejszy czynnik wartości nieruchomości teraz i w przyszłości. A jaki jest lepszy sposób na pokazanie lokalizacji i opisanie wartości nieruchomości niż Story Map?

Poniżej przedstawiono prezentację dostępnych nieruchomości komercyjnych zrealizowaną w Story Map Shortlist. Przeglądający mogą wybierać różne typy nieruchomości, takie jak nieruchomości handlowe, biurowe, przemysłowe i deweloperskie, a następnie wskazując konkretną nieruchomość poznać jej szczegóły, jak na przykład cenę, czy odwiedzić witrynę aukcji, na której jest wystawiona ta nieruchomość.

rys 3

Kolejna prezentacja Story Map Shortlist (autor: Cushman & Wakefield, Commercial Advisors) została dostosowana do potrzeb Google Analytics i posiada niestandardowy nagłówek. Jest również osadzona na stronie firmy i pokazuje lokalizacje nieruchomości różnych typów.

Przewodnik online
Niezależnie od tego, czy jest to przewodnik po historycznych miejscach miasta, wspaniałych restauracjach, czy parkach i rezerwatach, Story Maps mogą dostarczyć interesujących i przydatnych sposobów opracowania przewodnika. Ponieważ Story Maps są reaktywne, ta sama aplikacja może być używana na dowolnej przeglądarce lub urządzeniu.

Poniżej przedstawiono wizualny przewodnik po miejscach występowania rodzimych drzew na północno-zachodnim wybrzeżu USA. Udokumentowano ponad 50 gatunków i wykorzystano funkcje łączenia pozycji indeksu z nawigowaniem po mapie.

rys 4

We Florida Department of Environmental Protection wykorzystano Story Map Tour do utworzenia internetowego przewodnika po chronionych obszarach wodnych Florydy, zawierający zdjęcia, opisy i linki do dodatkowych informacji.

Polityka i wyborcy
Niezależnie od tego, czy jesteś wybieranym urzędnikiem, informującym wyborców o swojej aktywności, czy też chcesz zdobyć zwolenników jakiegoś działania, Story Maps mogą być skutecznym sposobem dotarcia do odbiorców.

„Main Street Tours” kongresmena Lou Barletty z Pensylwanii wykorzystuje Story Map Tour, aby pokazać jego aktywność w terenie. Prezentacja jest osadzona na jego stronie internetowej.

rys 5

Zaangażowanie publiczne
Grand Canyon Trust to organizacja non-profit zajmująca się ochroną Wielkiego Kanionu i Plateau Kolorado oraz działaniami na rzecz ochrony środowiska. Jej strona internetowa zawiera kilka Story Maps i innych konfigurowalnych aplikacji do informowania i angażowania społeczeństwa.

Organizacja Friends of the Verde River używa Story Map Cascade, do przedstawienia swojej misji i personelu organizacji oraz zapoznania z metamorfozą rzeki.

Aktywizm
Aktywizm to filozofia tworzenia zmian w społeczeństwie, czy to społecznych, politycznych, gospodarczych, czy środowiskowych. Story Maps umożliwiają przekazanie wiadomości w atrakcyjny sposób, wykorzystując media i narrację, a także często wzywają do działania. Na stronie organizacji Earthjustice umieszczono Story Map Cascade, ilustrującą wytoczenie powództwa przeciwko Dakota Access Pipeline.

Kolejna Story Map Cascade z platformy Listen To The Amazon ma na celu zwrócenie uwagi społeczności krajowych i międzynarodowych na oddziaływanie Łuku Górniczego Orinoko. Story Map używa zarówno tekstu w języku angielskim, jak i hiszpańskim.

rys 6

Atlas
Tradycyjny atlas to zbiór map w formie książkowej. Ale atlas Story Map to odmłodzona koncepcja atlasu, umożliwiająca wykorzystanie dynamicznych map i zapewniająca ramy do uzupełnienia atlasu bogatym tekstem i interaktywnymi multimediami.

Pokazany poniżej Atlas for a Changing Planet wykorzystuje Story Map Journal do zaprezentowania interaktywnych map, wykresów i multimediów w celu udokumentowania zmian zachodzących na naszej planecie. Zawiera osadzone w nim inne Story Maps, a także mapy, które pokazują zmiany w czasie.

rys 7

Poniższy Demographics and Statistics Atlas for the United States (Atlas demograficzny i statystyczny Stanów Zjednoczonych) to Story Map Series z układem zakładek, z osadzonymi innymi Story Map Series, które wykorzystują układ bocznego menu. Zakładki służą do grupowania tematów, a kolejne Story Maps zawierają mapy przedstawiające różne dane demograficzne dla każdego tematu.

 

Link do części 1 i części 3 artykułu.

Czy zainteresował Cię ten materiał?