Nie wiesz, co możesz zrobić w Story Maps? cz. 3

Nie wiesz, co możesz zrobić w Story Maps? cz. 3

Katalogi
Agencja MEMA (Massachusetts Emergency Management Agency) korzysta ze Story Map Series (z układem zakładek), aby pokazać bieżące warunki pogodowe wraz z innymi dynamicznymi danymi w Emergency Operations Center (Centrum Operacji Alarmowych (EOC).

Pokazana poniżej Story Map w EOC wykorzystuje na bieżąco dane z NOAA i innych źródeł dostępnych w Living Atlas, a także dane pogodowe i prognozy dostarczane przez Accuweather. W tym przypadku Story Map Series jest jak spinacz łączący ze sobą wiele aplikacji w jedną.

rys 1

Podczas wydarzeń takich jak huragany czy trzęsienia ziemi zazwyczaj są tworzone i publikowane różne mapy, aplikacje i warstwy. Dla celów skatalogowania ich w jednej aplikacji i utworzenia zakładek użyto Story Map Series (z układem menu bocznego).

rys 2

Briefingi i prezentacje
Gdy chcesz korzystać z map na żywo podczas briefingu lub prezentacji, Story Map jest wyjątkowym i fascynującym sposobem na przedstawienie twojego punktu widzenia, bez konieczności przełączania się pomiędzy PowerPoint, mapą lub aplikacją. Możesz nawet eksportować slajdy z PowerPoint i używać ich w swojej Story Map.

Aby uzyskać więcej informacji, obejrzyj prezentację Story Map presentations instead of PowerPoint.
Biuletyn
Biuletyn dostarczany jako statyczna strona internetowa, dokument Word lub PDF może być nudny, ale można go ożywić w Story Map. Poniższy przykład opracowany w GIS User Group w Virginia Department of Transportation wykorzystuje Story Map Cascade. Biuletyn jest nie tylko przyjemniejszy, ale także umożliwia łatwe wyświetlanie na żywo map i aplikacji.

rys 3

Strona internetowa
Story Maps można łatwo umieścić w witrynie, dodając w ten sposób ciekawe treści i umożliwiając obsługę interaktywną. Czasami nie ma tam nic więcej poza wbudowaną Story Map, co czyni ją podstawowym elementem strony. Czy jest to Story Map ozdobiona dodatkiem w postaci strony internetowej czy strona internetowa zbudowana przy użyciu Story Map? Trudno powiedzieć, ale za to łatwo stwierdzić, że jest to bardzo interesująca i przydatna technika.

International League of Conservation Photographers (iLCP) używa swojego standardowego nagłówka oraz wbudowanej Story Map Cascade do tworzenia stron internetowych na swoich portalach poświęconych ekspedycjom fotograficznym na całym świecie. Poniższa strona dotyczy ekspedycji Palau.

rys 4

USGS stworzyło coś podobnego, w tym przypadku za pomocą Story Map Journal, umieszczonego na stronie internetowej tylko z nagłówkiem i stopką. Poniższa prezentacja dotyczy zanieczyszczenia wód rtęcią (Great Lake Mercury Sources Revealed).

Dziennikarstwo
Story Map to więcej niż tylko dynamiczna mapa wbudowana w aktualną wiadomość dziennikarską. Może on dać dodatkowy kontekst i funkcjonalność uatrakcyjniając dowolny magazyn online lub czasopismo informacyjne. The Telegraph (U.K.) opublikował artykuł na temat 350. rocznicy wielkiego pożaru Londynu. Do porównania obecnego Londynu na obrazach z Living Atlas z mapą z 1666 roku wykorzystano Story Map Swipe.

rys 5

Kolejny przykład, tym razem ze Smithsonian, wykorzystuje Story Map Series z bocznym menu, aby pokazać czytelnikom mapy obszarów, w których można pilotować drony.

rys 6

Zaproszenie ślubne
Tak, to prawda. Story Maps zostały wykorzystane nawet jako zaproszenia ślubne. Ale sami powiedzcie, jaki jest lepszy sposób dodania mapy i wskazówek dojazdu do miejsca spotkania do zdjęć i innych informacji o szczęśliwej parze?

Podsumowanie
Istnieje wiele unikalnych i interesujących sposobów wykorzystania Story Maps. Niektóre z nich są oczywiste, a niektóre wcale nie. Ale przy odrobinie kreatywnego myślenia odkryjesz wiele sposobów ich zastosowania do prezentacji, komunikowania lub wizualizacji. A jak ty wykorzystujesz Story Maps w swojej pracy?

Link do części 1 i części 2 artykułu.

Czy zainteresował Cię ten materiał?